22 Ocak 2022 Cumartesi

Ali Rıza Alçınkaya

Ali Rıza Alçınkaya

alcinkayaaliriza.k@gmail.com
13 Şubat 2020 Perşembe 21:51

En sevdiğim sayı

"Hey Büdü ne yapıyorsun?" 
"Düşünüyorum." 
"Peki ne düşünüyorsun Büdü?"
"En sevdiğim sayıyı."
"Bu çok sıkıcı iş herhalde değil mi?" 
"Sıkıcı mı? Benim sayım mı?" 
"Ooo sıkıcı değil galiba..." 
"Hayır..." 
"Hayır, kesinlikle senin sayın sıkıcı olamaz. Büdü... Aaa en sevdiğin sayı ne?" 
"Hiç sormayacaksın sandım... Altı!" 

Altı. Altı isimden bahsetti Cumhurbaşkanı, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada. Bir gün önce kendisi hakkında konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na cevap verirken "Altı tane danışmanın FETÖ'cü çıktı" dedi. 

İkibinonaltı yılında darbe girişiminde bulunmuş terör örgütünün siyasi ayağı tartışmaları 2016 yılından beri sürmekte. Arama motorlarına içinde "fetö, siyasi ayak, 15 temmuz, araştırma önergesi, reddedildi" gibi kelimeler ve terimleri kullanarak cümleler yazıp arattığınıza farklı zamanlarda girilmiş birçok habere denk geliyorsunuz. Yaşayıp bitirdiğim, bitirirken saatli maarif takviminden yaprağını kopardığımız 23 Temmuz 2018, 31 Ekim 2018, 17 Mayıs 2019, 12 Ocak 2020 gibi tarihlerde basın kuruluşları bu konuda bazı haberler duyurmuş, meclisten. Bu tarihlerde meclise verilen "Darbenin ya da FETÖ'nün siyasi ayağı araştırılsın" minvalindeki araştırma önergeleri reddedilmiş. Bu tarihler, benim aramalarımdan birinde ilk sayfaya düşenler sadece. Ayrıca mühim bir bilgi midir bilmem okuyan için, hepsi de AKP ve MHP'nin red oyuyla kabul edilmemiş. 

Yirmibirinci yüzyılın onaltıncı yılında gerçekleşen darbe girişiminin ciddiyeti anlaşılsın diye o tarihten beri vatandaşlarla beraber her yıl gerçekleştiği gün sıkı bir anma programına tanık olurken, ardından iki sene sürecek olağanüstü hal sürecine sebep olmuş bir silahlı örgütün siyasi ayağı aslında kimdi sorularının istiflendiği ardiyeye sığmayıp taştığı anda yayınlanan video ile CHP'ye danışmanlık hizmeti vermiş altı kişinin sorumlu olduğunu ilan ettiler. 

Onca inşa öldü ama? Altı işte. Köprüdeki tanklar, meclisi bombaladılar? Cevap veriyorum, altı. Karargahı kahramanca savunurken ölen askerler? Altı efendim, altı. 

Madem altı, ikibinonaltı yılından bu yana, her akşam altı haber kanalına her meseleyi çözsün, her konuda ahkam kessin diye sağlı sollu dizilen koltuklara buyur edilen altışarlı gruplar çözerdi sorunu, hallederdi o altı kişilik siyasi ayağı. Hepsine bir FETÖ'cü.

Aynı günlerde öğrendik ki zaten o zamanın genelkurmay başkanı FETÖ'cülerle mücadele etmemiş. O yıllarda şimdiki bekçilerimiz ve yasal hakları keşke olsaydı. O altı danışman, bir GBT sorgusunda fark edilirdi de darbenin siyasi ayağı da daha darbe olmadan edilirdi alaşağı. 

FETÖ'nün siyasi ayağını çözmüşken, bugün Cumhuriyet Gazetesinde FETÖ konu başlığıyla bir haber yayınlandı. Bir yorum katmadan anlatmak gerekirse haberin içeriği "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bir dönem CEO’luğunu yaptığı Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın kendisi ve ailesi hakkındaki FETÖ evrakının eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir tarafından boğaz manzaralı köşk karşılığında temizlendiği belirtildi." şeklindeydi. Bu haber de olsa olsa FETÖ'nün ticaret ayağı. Bu konuda tek bir soru: TMSF ATV'ye el koyduktan sonra yayın grubu ilk kimin olmuştu? 

FETÖ davalarında zengin ve varlıklıların maddi gücüne dayanarak kendini kurtardığı yönünde haberleri okurken biz, ülkemizi 18 yıldır yöneten iktidar partimiz, merkez karar yönetim kurulunda memleketin çözülmesi elzem meselelerine eğilmekte. Yeniçağa Gazetesi'ndeki habere göre AKP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli toplantıda "İşbankası'ndaki CHP hisselerinin hazineye devri" ile ilgili sunum yaptı, Cumhurbaşkanı ise kanun teklifinin derhal meclise getirilmesi talimatını verdi. 

AKP mücadelesini bu çizgide sürdürürken, bu çalışma hakkında CHP adına Grup Başkanvekili Özgür Özel konuştu. Özel'in bu yanıtıyla yazıyı bitirirken, haber metinlerinin en sevdiğim "öte yandan"lı cümlelerinden birini kuracağım. Hazırsanız. 

Gündeme ilişkin mecliste bir basın açıklaması yapan Grup Başkanvekili Özgür Özel öte yandan AKP'nin yeniden gündeme getirmek istediği İş Bankası hisseleri konusuyla ilgili "Hadi bakalım getirin Kenan Evren’in yaptığını yapın, utanmadan sıkılmadan yapın. Zaman Gazetesi’nin manşetten İş Bankası ile ilgili yapmış olduğu çağrılara uyun bakalım. Zamanında FETÖ’cüler de istiyordu. Buna tenezzül ederseniz bizim buna karşı nasıl mukabele edeceğimizi, nasıl cevap vereceğimizi kolay kolay öngöremezsiniz. CHP buna direnir. En sonunda başarsanız da hukuktan döner. Her şeyi yapsanız 20 sene sonra bir CHP Grup Başkanvekili bu kürsüden ‘Geçmişte buna Recep Tayyip Erdoğan da buna tenezzül etmişti’ diye belki birilerine bir şey söyler. Utanılacak işler yapıyorlar" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR